Na co zwrócić uwagę przy wyborze płytek ?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze płytek ?

Każdy kto urządzał kiedyś mieszkanie zmierzył się z tym zadaniem. Dla wielu osób jest to trudne. Płytki to jest element w każdym mieszkaniu który pozostaje z nami na dłużej, dlatego warto dłużej się nad tym zastanowić lub zatrudnić projektanta. Nie bez powodu to łazienki są najczęściej zlecane do zaprojektowania. Jest na prawdę ogromny wybór na rynku. Nie wymienimy tego też tak łatwo jak krzesła czy sofy po kilku latach. Jak dobrać płytki tak aby po kilku latach nie stały się niemodne i przez wiele lat wyglądały świeżo i sprawdzały swoją funkcję. W tym artykule podam subiektywne spojrzenie na ten temat nauczona doświadczeniem i ilością zaprojektowanych przestrzeni płytkowych.

10 wskazówek na co zwrócić uwagę przy wyborze płytek

1. Miejsce położenia płytek

Pierwszym parametrem który rozpatrujemy przy wyborze płytek będzie miejsce ich ułożenia. O ile na ścianach mamy dość proste zadanie to już przy podłodze warto popatrzyć na pewne parametry. Przede wszystkim antypoślizgowość i ścieralność.

2. Wielkość

Wyróżniamy kilka charakterystycznych wielkości płytek. Płytki wielkoformatowe, płytki średnie i mozaika. Na podłogę lepiej wybierać trochę większe płytki. Będą one łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Mozaika jest ciekawym urozmaiceniem ściany lecz łatwo z nią przesadzić. Płytki wielkoformatowe są super, ale są zawsze droższą opcją i trudną w transporcie, więc trzeba je dobrze przemyśleć.

3. Kolory i wzory

Jeśli tak jak ja kochasz klasykę i ponadczasowość to polecam wybrać płytki imitujące naturalne materiały takie jak: drewno, kamień czy beton. Myślę, że są to materiały, które zawsze się obronią, ale to nie znaczy że musisz iść w tą stronę. To tobie ma się podobać ! Zwracajmy uwagę też na wykonanie płytki. Płytka drewnopodobna drewnopodobnej nierówna. Materiały naturalne mają to do siebie, że są raczej niepowtarzalne. Nie znajdziemy w drewnie dwóch idealnie takich samych desek.

4. Jakie płytki będą łatwiejsze w utrzymaniu czystości? Mat czy połysk?

Ja jestem zdecydowanie za matem. Płytki w połysku nie nadają się na podłogę. Po pierwsze są śliskie, więc dużo łatwiej będzie się przewrócić na takiej płytce gdy będzie mokra. To na nich jako pierwszych zobaczysz najmniejsze zabrudzenie. Pomimo tego, że wydają się proste w zachowaniu czystości, są to złudne pozory. Nawet tuż po umyciu podłogi zwykłym mopem, widać smugi. Oczywiście można kupić specjalny mop parowy, ale można też tego uniknąć. Nie jestem jednak totalnie na nie jeśli chodzi o płytki w połysku. Jakie płytki w połysku polecam ? Wielkoformatowe płytki na ścianę np. w jakimś ciekawym wzorze. To jest coś co może zrobić robotę we wnętrzu, a ze względu na to że umieścimy je na ścianie mogą dać fajny efekt i unikniemy wad takich płytek takich jak wymienione wyżej.

5. Jakie płytki na podłogę (lub pod prysznic walk-in)?

Jak wszyscy doskonale wiemy w łazience często nam się coś zachlapie. Dlatego stawiajmy na płytki matowe, a najlepiej antypoślizgowe. Eliminujemy w ten sposób ryzyko poślizgnięcia się do minimum. Płytki matowe często mają też strukturę. Tutaj w pomocy przychodzą do nas płytki szkliwione. Lecz taka lekko chropowata powierzchnia nie jest trudna w czyszczeniu, a na pewno jest dla nas bezpieczniejsza i jak dla mnie przyjemniejsza dla stopy. Jeśli jeszcze w dodatku wybierzemy płytkę niejednolitą w kolorze to mamy pewność, że nie trzeba będzie zmywać podłogi dwa razy dziennie. Najlepiej w tym przypadku sprawdza się gres.

6. Łączenie płytek ze sobą

Tutaj jest bardzo ważna zasada. Jedna płytka na jednej ścianie. Nie mieszajmy obok siebie dwóch różnych płytek, to wygląda po prostu źle. Jeśli chcemy zastosować inne rodzaje płytek to najlepiej zrobić to we wgłębieniach lub wysunięciach ściany czyli tam gdzie wyraźnie ściana nam się dzieli na części. Nie próbujmy łączyć różnych płytek na jednej płaszczyźnie gdyż będzie to wyglądać płasko i nie da nam zamierzonego efektu.

7. Wybór fugi do płytek

Ogólnie staramy się dobierać fugi w taki sposób żeby fuga miała odcień taki jaki najciemniejszy odcień, który znajduje się na płytce. Jeśli wybralibyśmy odcień najjaśniejszy będzie się niefajnie wyróżniał.

8. Mała łazienka - małe płytki?

O ile przy dużych powierzchniach nikt się nie zastanawia jak optycznie powiększyć pomieszczenie o tyle w małych łazienkach każdy chciałby uzyskać taki efekt. Wbrew pozorom najlepsze płytki do małej łazienki to płytki o większym formacie. W przypadku wielkoformatowcyh płytek na ścianie znajdzie się mniej podziałów co pozytywnie wpłynie na optycznie powiększenie powierzchni ściany. Najlepiej wybierać też płytki o delikatnym wzorze, nie muszą to być białe płytki, ale przy małych powierzchniach łatwo jest przesadzić i przytłoczyć pomieszczenie zbyt intensywnymi kolorami, wzorami i podziałami. 

9. Kolorystyka

Jasne czy ciemne ? Jak wiadomo nie od dziś jasne kolory odbijają światło, a ciemne je pochłaniają. Jasne kolory dadzą nam poczucie większego wnętrza. Czy to znaczy jednak że mamy unikać ciemnych kolorów ? Totalnie nie. Zauważmy też że zastosowanie po prostu białej płytki nie sprawi że będziemy mieć dużą i efektowną łazienkę. Nie o to chodzi. Ważne jest właśnie to zestawienie ze sobą . Czasem warto dodać jedną ciemniejszą ścianę by utworzyć efekt kontrastu, by wyeksponować oświetlenie i dodatki.

10. Wykończenie płytek

Płytki są wykańczane na dwa sposoby. Po wypaleniu płytek w bardzo wysokiej temperaturze są one kalibrowane, czyli sortowane, a część z nich jest również rektyfikowana. Rektyfikowanie to dodatkowa obróbka mechaniczna płytek. Polega ona na dodatkowym ścięciu krawędzi płytki. Takie kafle mają krawędzie przycięte pod kątem prostym.  Jeśli zależy nam na jak najwęższych fugach to warto zwrócić na to uwagę.



 

Kontakt

Dopytaj o szczegóły


666 611 928

Używamy Cookies